Malarstwo | Obrazy / wielcy_malarze / salvador_dali

Salvador Dali

Ur. 1904 w Figueras (Katalonia), zm. 1982. Jego ojciec pochodził z Cadaques - pięknie położonego miasteczka na skalistym wybrzeżu, którego pejzaż znajdzie odbicie w twórczości artysty. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie i poprzez czasopisma zetknął się z kubizmem, futuryzmem i metafizycznym malarstwem Chinca i Carry.

Pierwsza wystawę miał w Barcelonie w 1925, a w rok później w Madrycie. W 1928 przyjechał taksówką do Paryża i „odkrył" surrealizm. Wkrótce potem, w 1929, po raz pierwszy wystawiał swoje prace w Paryżu. Poślubił Galę Eluard, którą uwiecznił w wielu swoich obrazach. W latach trzydziestych byt jedną z czołowych postaci surrealizmu. Jest autorem wielu artykułów, w których lansuje różne paradoksalne teorie, jak np. „paranoiczno-krytyczną metodę" malarstwa oraz przedmioty do funkcjonowania symbolicznego.
 

Dali jest współautorem sławnych filmów surrealistycznych: "Pies andaluzyjski" i "Złoty wiek".

Od 1940 do zakończenia wojny przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie odnosił duże sukcesy i wywierał wpływ na tamtejszą modę oraz reklamę. Jest twórcą scenografii do kilku baletów. Po wojnie osiadł w Hiszpanii w Port-Lligat, blisko Cadaques. Należy do najbardziej popularnych malarzy surrealistycznych.

"Dali wynurzył się z plątaniny zagadek, by podbić świat malarstwa i dzięki swojej walce dał nam coś znacznie cenniejszego od złota. Otworzył przed nami zupełnie nowe perspektywy, rozszerzył horyzonty, a przede wszystkim przekazał nam coś znacznie bardziej namacalnego:

Salvadora Dali

." (fragment książki "Dali 1904-1989")

   
Polityka Prywatnosci |