Malarstwo | Obrazy / wielcy_malarze / canaletto


Canaletto


Słynny Canaletto to włoski malarz, który rzeczywiście nazywał się Antonio Canale. Canaletto był między innymi mistrzem takich malarzy jak Guardi, Bellott który malował między innymi w Polsce.


Canaletto malował i przebywał głównie we Włoszech. Szczególnie upodobał sobie Wenecję. W latach 1763 został członkiem Akademii. We Włoszech mieszkał także jakiś czas w Rzymie, zajmował się tam tworzeniem dekoracji do oper autorstwa Scarlattiego, co świadczy o jego ogromnym zmyśle artystycznym.

Na lata 1746 – 1755 przypada okres zamieszkiwania przez Canaletto Londynu. Zajmował się tam malowaniem pejzaży miasta. Styl ten był charakterystyczny nie tylko dla okresy kiedy to malarz mieszkał w Anglii. Pejzaże miejskie malował także w Wenecji, Rzymie i Padwie. Sztuka ta nazwana została wedutami. Odznaczały się one niezwykłą szczegółowością i precyzją.

Canaletto malował także pejzaże, większość prac powstała ze względu na potrzeby odwiedzających  miasta turystów. Malował także kościoły, place, mosty, pływające po kanałach gondole, biedne dzielnice.Polityka Prywatnosci |