Malarstwo | Obrazy / wielcy_malarze / janmatejko

Jan Matejko
 

Jan Matejko to jeden z najbardziej znanych polskich malarzy, Matejko jest również jednym z najwybitniejszych twórców obrazów historycznych i batalistycznych. Uczniami Matejki byli między innymi Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański sam pobierał zaś nauki w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.

Rodzice Jana Matejki to Franciszek Ksawery Matejko - Czech urodzony w czeskich Roudnicach przez chłopkę i Joanna Karolina Rossberg – pochodząca z rodziny polsko – niemieckiej. Jan Matejko miał dziesięcioro rodzeństwa. W wieku siedmiu lat trafił wraz zresztą rodzeństwa pod opiekę ciotki z powodu śmierci matki.


Życie Jana Matejki urodzonego w roku 1838, przypada na okres Powstania Styczniowego oraz bombardowania przez Austriaków Krakowa. Z wydarzeniami tymi łączyć można późniejsze zainteresowanie się malarstwem historycznym i batalistyką. Jego obrazy sam autor uważał za polemikę o historii. Matejko był zagorzałym patriotą, za pieniądze jaki otrzymywał za swoje obrazy dofinansowywał miasto i kulturę w mieście a również biednych ludzi.
 

Polityka Prywatnosci |