Malarstwo | Obrazy / techniki_malarskie / wegiel

Węgiel

Technika rysowania węglem znana jest od bardzo dawna. W zasadzie węgiel drzewny stanowił środek rysunkowy już dla ludzi pierwotnych. Technika węglowa charakteryzuje się niezbyt wielką dokładnością. Dlatego rysunki i obrazy wykonane węglem są przeważnie wielkoformatowe. Węgiel jest świetnym środkiem do ćwiczenia ręki. Za jego pomocą można uzyskać grube lub cienkie linie. Bardzo często stosowany jest wraz z materiałami takimi jak kreda lub pastele.

Technika węglowa pozwala na uzyskanie specyficznego efektu rozmycia. Rozmycie to powstaje poprzez rozmazanie kreski węglowej za pomocą gumki chlebowej, palca, ręcznika, wilgotnej szmatki.

Specyficzną formą węgla stosowanego do rysunków są węgliki. W ich skład wchodzi węgiel drzewny, a także iły i środki wiążące, które zapewniają węglikom trwałość.

Dzieła wykonane techniką węglową same w sobie są nietrwałe. Narażone są m.in.: na rozmazywanie, zamoczenie itp. Dlatego utrwalane są za pomocą tzw. fiksatywy, czyli utrwalacza sporządzonego z żywicy rozpuszczonej w szybkoschnącym rozpuszczalniku.



Polityka Prywatnosci |